Projektowanie sklepów wielkopowierzchniowych

Projektowanie sklepów wielkopowierzchniowych to zawsze wielkie wyzwanie, jednak przyjmujemy takie propozycje z radością, gdyż najlepszy design wynika zawsze z ograniczeń i respektowania ściśle narzuconych zasad. Tego typu inwestycje rządzą się zgoła innymi prawami, niż architektura rezydencjonalna czy nawet projekt kawiarni, restauracji bądź butiku. Prawa te trzeba przeanalizować, zrozumieć, przyjąć jako własne, a dopiero wtedy można przystąpić do projektowania.

 

 

Bardzo ważny jest estetyczny odbiór całego wnętrza, przez które przewijać się będą tysiące klientów, zwracających uwagę przede wszystkim na atmosferę sklepu i fakt jak się w nim czują, jednak projektując sklepy zawsze zaczyna się od myślenia o produkcie. Trzeba przyswoić sobie podstawowe zasady merchandisingu, bo choć to Inwestor decyduje o rozmieszczeniu towaru w sklepie, projektant musi mu to zadanie umożliwić. Żadna półka ani wieszak nie mogą znaleźć się w projekcie, dopóki nie zdefiniuje się ich roli w całościowym planie prezentacji produktów.

 

 

Profesjonalne projektowanie wnętrz sklepowych

Bardzo ważne jest pokazanie klientowi w niesztampowy sposób jak największej ilości produktów, aby zakupy nie były nużące, a podejmowane decyzje naturalnie wynikały z przemierzanej przestrzeni sklepu. Jeżeli chodzi o projektowanie sklepów, podobnie jak osoby planujące ekspozycje, musieliśmy wziąć do serca cztery fundamentalne zasady sprzedaży – Attention – Interest – Desire – Action. Najpierw przyciągnąć uwagę, później ją zatrzymać i zainteresować klienta daną częścią sklepu i ekspozycji, a później sprawić, by zrodziła się chęć kupna. Jak to osiągnąć? Pod względem projektowym wszystko ma znaczenie – począwszy od wystawy, która wabi klienta do wejścia do sklepu, aż po zastosowane we wnętrzu kolory i materiały, rodzaj oświetlenia, odpowiednio rozplanowane banery ze zdjęciami kolekcji prezentowanej przez modeli aż po przykuwające uwagę detale np. rodzaj wieszaków czy lustrzane wykończenia filarów.

Także zaprojektowanie regałów i półek, szczególnie w przypadku butików, wykracza poza przemyślenie jedynie ich wyglądu, gdyż zastosowane tu podziały mają kluczowe znaczenie. W sąsiedztwie kas trzeba zaplanować półeczki na drobiazgi, a na terenie sklepu odpowiednio zgrupować regały zawierające produkty komplementarne. Dolne części regałów czy półek muszą być przystosowane do towarów większych i cięższych, aby klient mógł je z łatwością zdjąć. Trzeba też pamiętać, aby dostosowywać projekt danej części sklepu do jego odbiorców – na przykład produkty dla dzieci muszą być umieszczane niżej, aby mały odbiorca mógł z bliska przyjrzeć się rzeczom. Każdą realizację trzeba też wpisać w kontekst lokalny i dopasować do zaplanowanego przez Inwestora targetu.

 

 

Projekt wnętrza sklepu – jak wykonać realizację?

Koordynacja to jedna z najważniejszych części pracy nad inwestycją w centrach handlowych. Nieustanny kontakt i współpraca jest nieodzowna, aby dostosować się do narzuconych przez centra handlowe wytycznych dotyczących zarówno spraw architektoniczno-budowlanych, jak i związanych z identyfikacją wizualną i pracą sklepu. Przy tak dużych realizacjach trzeba być w nieustannej gotowości do rozwiązywania pojawiających się problemów i komplikacji, gdyż są one nieuchronne. Również nadzór nad poszczególnymi ekipami wykonawców jest zadaniem kluczowym, gdyż jedno opóźnienie wynika z drugiego, a czas to dobro bezcenne.

 

Wszystko to wymaga wiele wysiłków, lecz nie ma lepszej szkoły precyzji i dyscypliny niż projektowanie sklepów sieciowych, dlatego tego typu projekty wnętrz są dla nas wielką przygodą i cieszymy się, że możemy nad nimi pracować.